SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Obnova rodiny

Škola

 

Média

 

Vzory

 

Práce

 

Chaty

 

Užitečné adresy

Do abecedně řazeného seznamu jsou postupně doplňovány odkazy na weby informující o činnostech souvisejících s realizací Programu obnovy rodiny.
 
V této rubrice, otevřené v návaznosti na téma Rodina, projednávané v dubnu 2010 na schůzi Spolku, najdete aktuality, akce, články, diskusi, dokumenty a odkazy k tomuto tématu.
 

Rozvod je amputace

Odkaz na článek křesťanské spisovatelky, překladatelky a rozhlasové redaktorky Marie Frydrychové, zveřejněný na www.slovozivota.cz. Je známá např. knihami "Malá škola lásky", "Housátka" a "Cena života je život".
 

ČlánekZáznam chatu k Programu obnovy rodiny Spolku pro obnovu venkova ze dne 26.7.2011 a pozvánka na příští chat 2.8.2011

Historicky první chat Spolku pro obnovu venkova ČR se zaměřil na střídavou péči o děti po rozvodu. Tato otázka je aktuální z důvodů současného projednávání novely zákona o rodině v Parlamentu ČR. Vzhledem k dodatečnému stanovisku lidovců, kterým odůvodnili své hlasování v Senátu preferencí nového občanského zákoníku, který je již ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně, se chatová diskuse zaměřila i na tento legislativní návrh. Na téma "Střídavá péče o děti po rozvodu v novele zákona o rodině v kontextu návrhu nového občanského zákoníku" bude zaměřen i příští chat v úterý 2. srpna 2011 v 21 hodin, na který se můžete přihlásit zde.
 

ČlánekDěti z ústavů rostou pro kriminál, děsí se MPSV

Alarmující jsou statistiky, podle nichž má polovina Čechů vychovaných v ústavech na kontě trestný čin. Přiměly ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zpracovat novelu zákona o sociálně-právní ochraně dítěte. Cílem normy, která je od pondělí v připomínkovém řízení, je posílit náhradní rodinnou péči.
 

Malta jako poslední z EU uzákonila rozvody

Požádat o rozvod bude od října letošního roku možné už i na Maltě, která je členskou zemí EU od roku 2004. Včera (25. července) to odhlasovali poslanci maltského parlamentu. Odkaz na článek na www.euractiv.cz.
 

Proč senátoři KDU-ČSL nepodpořili sněmovní návrh novely zákona č. 94/1963 Sb., o rodině

Odkaz na web KDU-ČSL, kde je tento postup odůvodňován přesvědčením, že střídavou péči má systémově vyřešit nový občanský zákoník.
 

Senátoři, podpořte děti, podpořte novelu o střídavce

Článek Petra Cihláře na http://blog.idnes.cz, který stojí za přečtení, i když Senát podporu novele nedal. Každý sám pro sebe by si měl ujasnit o co jde.
 

ČlánekVáhaví senátoři umožnili zablokování změn ve prospěch většího uplatnění střídavé péče

Hlasování napříč politickým spektrem zastavilo ve středu 20.7.2011 sněmovní návrh novely zákona o rodině v části týkající se střídavé péče. Podpoře hlasování o pozměňovacím návrhu zpravodaje Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nepřímo napomohli senátoři, kteří se zdrželi hlasování. V novém hlasování ve sněmovně pozměňovací návrh odůvodní senátoři Dienstbier a Gajdůšková (k jeho přehlasování by bylo zapotřebí 101 hlasů, schválen však byl jen 77 hlasy). K dispozici je těsnopisecký záznam a výsledky hlasování Senátu.
 

Otevřený dopis vládní zmocněnkyni pro lidská práva Mgr. Monice Šimůnkové

Odkaz na článek Aleše Hodiny z 18.7.2011 na http://blog.idnes.cz. Pro pořádek uvádíme ke stažení tiskovou zprávu ČTK z 14.7. o jednání Vládního výboru pro práva dítěte, spadajícího do její působnosti, na něž článek bezprostředně reaguje.
 

ČlánekPro a proti střídavé péči

Při lobbingu za novelu zákona o rodině ve prospěch střídavé péče jsme se setkali se stanovisky jeho odpůrců na www.jedendomov.cz. Doporučujeme (také s ohledem na objektivitu) jeho sledování i čtenářům našeho webu. Je na něm zveřejněno Desatero jeho tvůrců. Shodou okolností v reakci na jednání Ústavně-právního výboru Senátu 14.7.2011 převzal web občanského sdružení K213 jiné desatero – Deset největších lží o střídavé výchově. Obě desatera jsou konfrontována v následující tabulce.
 

Prostřednictvím internetu můžete být účastníky Xcampu 16.-23.7.2011 ve Smilovicích

XcamP je tradiční týdenní mezinárodní křesťanský letní tábor dorostu a mládeže ve Smilovicích v malebném podhúří Beskyd. Program přenosů (webový přehrávač vyžaduje Adobe Flash 10+) ke stažení zde. Odkaz na on line přenos během vysílání zde. Více na www.xcamp.cz.

 

Veřejný ochránce práv ke střídavé výchově a svěřování dětí do péče

Odkaz na shrnutí názorů ombudsmana na danou problematika na www.ochrance.cz.
 

Návrh na posílení střídavé péče neprošel Ústavně-právním výborem Senátu

Odkaz na reportáž ČT z jednání Ústavně-právního výboru Senátu 14.7.2011 o návrhu zákona poslance Pavla Staňka (ODS), kterým se mění zákon o rodině. Jednání se také účastnil člen předsednictva SPOV ČR Jan Florian, který členy výboru informoval o Programu obnovy rodiny ze 7.6.2011 a požádal je o schválení návrhu zákona ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou. Přesto výbor přijal usnesení, které doporučuje senátorům pozměnit sněmovní návrh zákona tak, že bude vypuštěna změna § 26, posilující pozici střídavé péče v českém právním systému. Pro toto usnesení hlasovali senátoři Antl (předseda výboru, zvolen za ČSSD), Dientstbier (zpravodaj), Rippelová a Zvěřinová z ČSSD, Paukrtová (zvolena za SOS), proti byl senátor Čunek (KDU-ČSL), který doporučoval schválit sněmovní návrh, hlasování se zdržel senátor Malý (ČSSD).

 

Další výstava Václava Lamra v Galerii Perla 5.7. - 2.8.2011

Pozvánka na výstavu „Národy chválí Hospodina“ výtvarníka Václava Lamra, který aktivně přispěl k formování Programu obnovy rodiny, v Galerii Perla na Jánském Vršku 15 (odbočka z Nerudovy ulice) na Malé Straně v Praze.
 

Srbové mají v kalendáři navíc "svátek rodiny"

Srbský kalendář svátků je oproti běžnému v Evropě i ve světě bohatší o jeden den volna, který se liší doslova domácnost od domácnosti. 
 

Soubor ke staženíNebezpečný vzestup genderové politiky

Ke stažení pojednání Stephena Baskerville, docenta na Patrick Henry College v Purcellville a předsedy Americké koalice otců a dětí. Doktorát filozofie získal na London School of Economics. Vyučuje politické vědy na Howard University ve Washingtonu. Je členem Howard Centra pro rodinu, náboženství a společnost.