SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Obnova rodiny

Škola

 

Média

 

Vzory

 

Práce

 

Chaty

 

Užitečné adresy

Do abecedně řazeného seznamu jsou postupně doplňovány odkazy na weby informující o činnostech souvisejících s realizací Programu obnovy rodiny.
 
V této rubrice, otevřené v návaznosti na téma Rodina, projednávané v dubnu 2010 na schůzi Spolku, najdete aktuality, akce, články, diskusi, dokumenty a odkazy k tomuto tématu.
 

ČlánekZáznam chatu k Programu obnovy rodiny ze dne 2.8.2011

Podklady pro další diskusi 9.8.2011 v 21 hodin a adresu, jejímž prostřednictvím se připojíte k chatu, najdete zde.
 

Soubor ke staženíUmístění dítěte do psychiatrické léčebny je nepřiměřené

Ke stažení nález Ústavního soudu z 13.7.2011, který ruší předběžné opatření Krajského soudu v Ostravě o umístění dítěte do psychiatrické léčebny v souvislosti s řízením o svěření dítěte do výchovy po rozvodu rodičů. Ústavní soud posuzoval věc ze třech hlavních hledisek: a) splnění procesních podmínek pro vydání předběžného opatření, b) ústavně garantovaných práv, c) spravedlivého procesu. Ve všech shledal pochybení odvolacího (krajského) soudu. "Pro dosažení i legitimního účelu, jenž odvolací soud vytkl v podobě práva nezletilého k utváření a rozvíjení pozitivního vztahu k otci, nelze volit prostředky, jež v konkrétním vyjádření představují takový zásah do jiných subjektově určených základních práv, který není tomuto účelu přiměřený, a tím není ani nezbytný", uvedl Ústavní soud v odůvodnění svého nálezu. Věcně do probíhajícího řízení o svěření syna do výchovy otce, zahájené na jeho popud v roce 2008, nezasáhl.
 

ČlánekČeši často nemají peníze na péči o své staré rodiče

Češi a Moravané se chtějí starat o své staré rodiče, kteří už potřebují pomoc a péči. Jejich snahu však začíná omezovat nedostatek peněz a problémy v zaměstnání.

 

ČlánekPříští chat k Programu obnovy rodiny v úterý 9. 8.2011 v 21 hod.

na téma "Návrh občanského zákoníku z pohledu rodiny". Chat se uskuteční na adrese www.chat.vsevjednom.cz/chat.php?room=12482 (není třeba vyplnit heslo, stačí nick). Návrh zákoníku, jež je na pořadu jednání Ústavně-právního výbor PS Parlamentu ČR 22. srpna, ke stažení ve Wordu (6 MB) zde
 

ČlánekPochod pro rodinu již podruhé 13. 8. 2011 v Praze

Cílem Pochodu pro rodinu je poukázat na stav v naší společnosti, kdy zájmy tradiční rodiny nejsou dostatečně hájeny a slovo rodina jako hodnotový pojem ztrácí na svém významu. Trasa letošního pochodu začne ve 12 hodin v ulici U Obecního domu. Více na webu Hnutí pro život.
 

ČlánekChci mít oba!

Osobní svědectví Václava Lamra (1943). Je všestranným výtvarníkem, píše básně, skládá písně a zabývá se aktivně křesťanskou misií s využitím uměleckých prvků. Narodil se v Litovli. Vyučil se zedníkem a poté vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Brně. V 60. letech 20. století se uplatnil jako štukatér, divadelní výtvarník i arteterapeut. V 70. letech se plně věnoval křesťanské misii, mj. ve východoslovenských romských osadách. Od 80. let uměleckou a misijní činnost navzájem propojuje; pořádá happeningy, publikuje, vystavuje doma i v zahraničí. Více na www.lamr.estranky.cz. V současné době vystavuje v galerii Perla v Praze na Malé Straně, Janský vršek 15 (www.galerieperla.cz).
 

Dvakrát doma

Odkaz na článek PhDr. Václava Mertina, publikovaný v MF DNES a zveřejněný také na www.stridavka.cz. Autor je dětským psychologem a vysokoškolským pedagogem na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Často publikuje na www.rodina.cz. Jeho články na tomto webu si můžete prohlédnout zde.
 

Záslužná práce pana senátora Antla

Odkaz na článek na www.jedendomov.cz. Jeho redakce zveřejnila zajímavou odpověď předsedy Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR redakci tohoto webu, kterým zřejmě reaguje na podklady, které mu tato redakce poskytla proti úpravě § 26 zákona o rodině podle sněmovního návrhu novely.
 

Má dítě patřit jen matce? Na hlavu padlé!

Odkaz na rozhovor s čestnou předsedkyní slovenské Ligy otců Barborou Marákovou pro SME, zveřejněný na www.stridavka.cz.
 

Rozvod je amputace

Odkaz na článek křesťanské spisovatelky, překladatelky a rozhlasové redaktorky Marie Frydrychové, zveřejněný na www.slovozivota.cz. Je známá např. knihami "Malá škola lásky", "Housátka" a "Cena života je život".
 

ČlánekZáznam chatu k Programu obnovy rodiny Spolku pro obnovu venkova ze dne 26.7.2011 a pozvánka na příští chat 2.8.2011

Historicky první chat Spolku pro obnovu venkova ČR se zaměřil na střídavou péči o děti po rozvodu. Tato otázka je aktuální z důvodů současného projednávání novely zákona o rodině v Parlamentu ČR. Vzhledem k dodatečnému stanovisku lidovců, kterým odůvodnili své hlasování v Senátu preferencí nového občanského zákoníku, který je již ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně, se chatová diskuse zaměřila i na tento legislativní návrh. Na téma "Střídavá péče o děti po rozvodu v novele zákona o rodině v kontextu návrhu nového občanského zákoníku" bude zaměřen i příští chat v úterý 2. srpna 2011 v 21 hodin, na který se můžete přihlásit zde.
 

ČlánekDěti z ústavů rostou pro kriminál, děsí se MPSV

Alarmující jsou statistiky, podle nichž má polovina Čechů vychovaných v ústavech na kontě trestný čin. Přiměly ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zpracovat novelu zákona o sociálně-právní ochraně dítěte. Cílem normy, která je od pondělí v připomínkovém řízení, je posílit náhradní rodinnou péči.
 

Malta jako poslední z EU uzákonila rozvody

Požádat o rozvod bude od října letošního roku možné už i na Maltě, která je členskou zemí EU od roku 2004. Včera (25. července) to odhlasovali poslanci maltského parlamentu. Odkaz na článek na www.euractiv.cz.
 

Proč senátoři KDU-ČSL nepodpořili sněmovní návrh novely zákona č. 94/1963 Sb., o rodině

Odkaz na web KDU-ČSL, kde je tento postup odůvodňován přesvědčením, že střídavou péči má systémově vyřešit nový občanský zákoník.
 

Senátoři, podpořte děti, podpořte novelu o střídavce

Článek Petra Cihláře na http://blog.idnes.cz, který stojí za přečtení, i když Senát podporu novele nedal. Každý sám pro sebe by si měl ujasnit o co jde.