SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

17. května 2015

Spolek pro obnovu venkova ČR hostil svůj slovenský protějšek

Koncem dubna zavítal na Moravu autobus s 26 členy slovenského Spolku pre obnovu dediny, který je obdobou Spolku pro obnovu venkova ČR. Mezi účastníky bylo několik starostů slovenských obcí, několik poslanců a senátorů a především početná skupina architektů. Vedení SPOV ČR připravilo pro své slovenské přátele třídenní exkurzi po okolních obcích s dalším doprovodným programem.
 

 

První zastávkou slovenské delegace byla obec Jeseník nad Odrou – vítěz soutěže Vesnice roku 2013, která zaznamenala úspěch i v obdobné evropské soutěži. Starosta Tomáš Machýček kolegy nejvíce zaujal povídáním, jak místní dokázali obec i po několika ničivých povodních postavit zase na nohy a zkrášlit. Po obědě v další navštívené obci Skotnice skupinu přivítala její starostka Anna Mužná a místní Senior klub se svou lidovou hudební produkcí v muzeu venkova v podkroví obecního úřadu. Unikátem zde bylo hřiště pro seniory. Večeři předcházela ještě prohlídka hukvaldské obory se sochou lišky Bystroušky a památníku Leoše Janáčka, kterou vedl starosta obce Luděk Bujnošek. První den byl zakončen koncertem sboru Chorus Ostrava a jeho hostů v aule Ostravské univerzity.


Jestliže první den se skupina pohybovala na východ od Bělotína, druhý den se vydala pro změnu na západ. Mezi navštívené obce patřila nejprve Skalička s větrným mlýnem pana Červka, muzeem námořníka Tomáše Vítka – obcí provedla starostka Petra Kočnarová. Kolem poledne byla naplánována zastávka na kolonádě lázní Teplice nad Bečvou s ochutnávkou minerálních pramenů a obědem v lázeňském domě Bečva. Část slovenské výpravy stihla navštívit místní unikát – hranickou propast – nejhlubší v Evropě. Z Teplic se zájezd přesunul do Vesnice Olomouckého kraje roku 2013 – Hradčan, kde se ukázky obce, hasičské zbrojnice i komunitního centra ujali starostka Blažena Mikulíková a místostarosta Ondrej Koliba. Kolekci oceněných obcí v soutěži Vesnice roku uzavřela obec Tučín – celostátní vítěz ročníku 2009 a držitel Evropské ceny obnovy vesnice 2010. Starosta Jiří Řezníček ve spolupráci se zaměstnanci úřadu připravili pro účastníky zájezdu projížďku obcí vláčkem Tučolínem, a prohlídku víceúčelové budovy obecního úřadu. Na závěr se přišel rozloučit i maskot obce – Tučňák! Po večeři na Staré střelnici se slova ujala historička Hana Svobodová, která skupinu provedla nočním historickým jádrem Hranic a pohovořila o historii města.

Poslední den na Moravě byl zahájen besedou s architektem Petrem Malým při snídani z regionálních produktů v bělotínské škole. Nechyběl potštátský chléb, partutovická bramborová bábovka, Váhalovy masné pochoutky, med ze Skaličky, mléčné výrobky Farmy Zdeňka a ovocné šťávy z Lučic. Výrobny posledních dvou zmíněných skupina navštívila při cestě do Čeladné – své poslední zastávky před odjezdem zpět na Slovensko. Toto významné turistické letovisko slovenským přátelům ukázal starosta Pavol Lukša. Příjemným zpestřením byla projížďka v buggynách po golfovém hřišti.


Slováci organizátorům svěřili, že každá navštívená obec je zaujala něčím jiným, někde to byl dostatek finančních prostředků, jinde zase nadšení lidí, kteří i z mála dokáží udělat zázraky pro svou vesničku a své životní prostředí. Každý si z cesty odnesl něco inspirativního, nové zkušenosti a bohaté vzpomínky.

Iva Svobodová, tajemnice SPOV ČR