SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

4. května 2012

Slovenští starostové se přijeli inspirovat na Moravu

Tři slunečné dny strávilo zjara putováním po Moravě sedmnáct starostek a starostů z území celého Slovenska. Přijeli obdivovat přírodní krásy i památky, ale především zkušenosti v nejrůznějších oblastech venkovského života. Program pro ně ve dnech 26. až 28. dubna zajistil Spolek pro obnovu venkova ČR, v čele se svým předsedou Eduardem Kavalou. Hosty doprovázel jeho slovenský kolega, předseda Spolku pre obnovu dediny SR František Ďurčenko.
 
Poprvé vystoupila slovenská delegace z mikrobusu v obci Třanovice v Moravskoslezském kraji. Tam si vyslechla pár slov o činnosti Školy obnovy venkova a krajské organizace Spolku, seznámila se s možnostmi ekologického vytápění a prohlédla si výstavu na téma využití brownfieldů. Druhou zastávku si Slováci udělali v Bělotíně na Olomoucku. Prohlédli si mateřskou i základní školu a kostel, seznámili se s Hranickou rozvojovou agenturou a navečer se přesunuli do lázní Teplic nad Bečvou, kde si dopřáli procházku a uhličitou koupel.
V pátek pokračoval jejich program v Tučíně – vesnici roku 2009. Starostové se tam projeli vláčkem Tučolínem a poslechli si, jak se soutěží o titul na evropské úrovni. Poté se přesunuli do kraje Zlínského. Obec Modrá se delegaci pochlubila mimo jiné archeoskanzenem a významnými krajino-vodohospodářskými úpravami. Nemohla pak samozřejmě chybět ani návštěva svatostánku v blízkém Velehradu. Následně si hosté ze sousedství prohlédli obec Komňu, která získala titul Vesnice roku v roce 2011 a navečer se přesunuli do Bořetic, vítěze roku 2005. Tam je čekala návštěva republiky Kraví hora a košt lahodného vína.
V jihomoravských Miloticích se třetí den svého pobytu v naší republice slovenští starostové dozvěděli, jak se dá ekonomicky povznést území s pomocí venkovské turistiky a pak se vydali obdivovat krásy tamního zámku. Jejich poslední zastávkou byl Hostětín, který vstoupil do povědomí mnohých jako ekologická vesnice. Jedna z účastnic poznávacího zájezdu, Marika Čuchtová, popsala své pocity po návratu domů těmito slovy: „Bol to fantastický zážitek. Kdo nevidel, nech ľutuje, kdo bol, nech si uchová spomienky dlho, predlho.“
 
Text: Kateřina Kapková