SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

17. ledna 2012

Regiontour 2012 Brno

Ve dnech 12. až 15. ledna se Spolek pro obnovu venkova ČR zúčastnil veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2012 v Brně. Stánek tentokrát nesdílel pouze s Folklorním sdružením ČR, ale i s Národní sítí místních akčních skupin ČR. Fotogalerie zde. 
Spolek návštěvníkům nabídl jako obvykle nejnovější i starší brožury o soutěži Vesnice roku a propagační materiály obcí, které byly vloni i v letech minulých v daném klání úspěšné.
Velký zájem byl už tradičně o stolní i nástěnný kalendář. V prvním z nich se představují vítězné obce jednotlivých krajů republiky z let 2010 a 2011 svým společenským životem, ve druhém jsou zachyceny pohledy na krajiny vítězů ročníku loňského.
Procházející lidé se v několika případech vyjádřili o činnosti Spolku velmi kladně. Byli mezi nimi i Slováci, kteří českou soutěž Vesnice roku srovnávali se "svou", historicky mladší, Dedinou roka. U stánku se ovšem zastavovali také architekti nebo návštěvníci, které architektura zajímá. Pídili se po tématických publikacích, jíž Spolek vydal už dva díly – a sice Tvář venkova a Venkovské stavby. O dalším dílu této edice diskutoval pan předseda Spolku Eduard Kavala přímo na stánku se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, které ji hodlá i nadále finančně podporovat.
Na významné hosty, které poctily "spolkový" stánek svou návštěvou, bylo pamatováno malým pohoštěním v podobě zabíjačkových specialit, svatebních koláčků a čerstvého moštu s příchutí jablek, rybízu, červené řepy nebo celeru. Tyto domácí moravské dobroty  ochutnal mimo jiné i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, jeho náměstek Michal Janeba, vrchní ředitel Jiří Vačkář a ředitel Josef Postránecký.
Předseda Spolku s nimi hovořil na téma dalšího plánovacího období EU a kompetencích jednotlivých ministerstev ve vztahu k venkovu. Se zástupci Svazu měst a obcí, poslanci Parlamentu a senátory debatoval na téma připravované reformy regionálního školství a sjednal, že SPOV ČR bude spolupořadatelem veřejného slyšení, které se na toto téma uskuteční dne 20. února v prostorách Senátu.
Velmi významnou návštěvou na společném stánku FOS ČR, SPOV ČR a NS MAS ČR byl kardinál Dominik Duka. S předsedou Spolku Eduardem Kavalou zapředl řeč například na minimuzeum v obci Bělotín, věnované tamnímu faráři. Velmi pochvalně se pak vyjádřil o publikaci Venkovské stavby, která spatřila světlo světa loni v prosinci.