SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

7. července 2010

O vítězi Evropské soutěže obnovy vesnice rozhodnuto

O vítězi Evropské soutěže obnovy vesnice rozhodnuto V Bořeticích na jižní Moravě ukončila 6.7.2010 svou práci mezinárodní hodnotitelská komise a ze 30 účastníků soutěže, uspořádané Evropskou pracovní společností pro rozvoj venkova a obnovu vesnice, vyhodnotila jako nejlepší obec Langenegg z rakouské spolkové země Vorarlberg. Z České republiky se dostala do druhé skupiny vyhodnocených obcí obec Tučín z Olomouckého kraje, ve třetí je obec Lidečko ze Zlínského kraje.
 

Obě obce byly do evropské soutěže nominovány jako vítězové dvou posledních ročníků národní soutěže Vesnice roku. Slavnostní vyhlášení evropské soutěže se uskuteční 24. září 2010 v jihotyrolském Sand in Taufers (Itálie) – vítězi Evropské soutěže obnovy vesnice 2008.

Přehled ocenění:

Evropská cena obnovy vesnice 2010

Langenegg, Vorarlberg, Österreich

Vesnice Langenegg, která se nachází v oblasti Bregenzerwald, má 1062 obyvatel. Svůj příkladný proces rozvoje zahájila v polovině 90. let 20. století, původně s cílem výrazně zlepšit kvalitu života v obci, a tak čelit hrozícímu přesídlování obyvatelstva, ztrátě služeb a pracovních míst. Vstupem do Klimatické aliance Rakouska jen o několik let později se stala důležitou součásti činnosti obce a občanů i ochrana klimatu a úspora energie, témata, která se jako Ariadnina nit táhnou jejími různými projekty. Nejvíce hodnotící komisi zaujal vysoký stupeň propojení jednotlivých opatření, která jsou vedena předpokladem co největší efektivity pro co největší počet langeneggských občanů.

Se zapojením občanů zpracovala obec společně s Univerzitou Innsbruck a Odbornou vysokou školou Lichtenštejnsko komplexní koncept svého rozvoje. Iniciačním projektem se stalo rozhodnutí o rekonstrukci historicky významné a nepoužívané budovy v centru obce. Zároveň se nově zřízenému Hospodářskému společenství podařilo v tomto zrekonstruovaném objektu zřídit zdravotní středisko, lékárnu, kadeřnictví a tři byty – byl tak podniknut první důležitý první krok k zvýšení kvality života a posílení identity obce.

Kromě toho byly zahájeny četné projekty, které měly vézt k efektivnímu využívání energie za použití obnovitelných zdrojů. Využívání zdejší jedle bělokoré jako stavebního materiálu pro četné soukromé i obecní stavební projekty přispívá nejen k posílení hospodářského koloběhu tohoto území, ale má i cenný přínos pro ekologickou výstavbu. Vysoká kvalita architektury není v Langenegg nikdy účelem sama pro sebe, ale zahrnuje vždy i sociální a hospodářské aspekty.

Zařízení na bioplyn, vytápění štěpkou a velké množství fotovoltaických a solárních zařízení, jejichž zřizování obec podporuje, činí Langenegg průkopníkem energetické samostatnosti. Energie všech skupin obyvatelstva, včetně tělesně a duševně postižených, se projevuje v četných aktivitách a má obrovský a nepopiratelný přínos pro hledání nových nápadů a realizaci velkého množství projektů v nejrůznějších oblastech. Za všechny jmenujme např. zapojení postižených občanů místní soukromé svépomocné organizace Lebenshilfe do hospodářského života, která v „Poštovním obchůdku“ převzala poštovní služby a prodej uměleckých předmětů ruční výroby; „langeneggské talenty“ – místní měnu, která napomáhá udržet peníze v obci; obecní sdílené auto; přenosné roční jízdenky dopravního podniku Vorarlberg; komplexní sociální koncept pro mladé, staré i postižené spoluobčany.

 

Evropská cena obnovy vesnice za komplexní, trvale udržitelný a mottu soutěže odpovídající rozvoj vesnice vynikající kvality 

Aller-Leine-Tal, Niedersachen, Německo

Alsómocsolád, Maďarsko

Eicherscheid, Nordrhein-Westfalen, Německo

Elster (Elbe), Sachsen-Anhalt, Německo

Losheim am See, Saarland, Německo

Merkendorf, Bayern, Německo

Prellenkirchen, Niederösterreich, Rakousko

St. Veit/Glan, Kärnten, Rakousko

Tučin, Olomoucký kraj, Česká republika

Tučín rozpoznal základní výzvy ekologického a trvale udržitelného rozvoje a nakládá s nimi

podle místních podmínek. Obci Tučín se skvěle podařilo uvolnit sociální a společenské

energie a společně je realizovat. Působí integrativně a upevňují identitu generací, pohlaví a

společenských skupin. Nasazení pro budoucí rozvoj obce je orientováno komplexně,

přičemž odpovědní jsou si vědomi toho, že na této cestě k budoucnosti jsou ještě mnohé

překážky.

Virgen, Tirol, Rakousko

Vrin, Kanton Graubünden, Švýcarsko

Zillingtal, Burgenland, Rakousko

 

Evropská cena obnovy vesnice za mimořádné výkony ve více oblastech rozvoje vesnice

Burgjoß, Hessen, Německo

Dobrá Niva, Slovensko

Dzierżoniów, Dolní Slezsko, Polsko

Jützenbach, Thüringen, Německo

Lajen, Südtirol, Italie

Langenreichenbach, Sachsen, Německo

Lidečko, Zlínský kraj, Česká republika

Obec Lidečko pracuje již mnoho let s velkou energií soustředěně a úspěšně na tom, aby podporovala kulturní a sociální aktivity společného života svého vesnického obyvatelstva, nově, s cílem trvalé udržitelnosti, smysluplně propojovala přírodu, krajinu, osídlení a zemědělství a vylepšovala stavební a sociální infrastrukturu v obci. Zvláště vynikající je přitom angažovanost obce ve stavebních úlohách k posílení jádra sídla, jako místa setkávání, komunikace a identifikace.

Lommersweiler, Deutschsprachige Gemeinschaft, Belgie

Mertzig, Luxemburg

Schenefeld, Schleswig-Holstein, Německo

St. Koloman, Salzburg, Rakousko

St-Martin, Kanton Wallis, Švýcarsko

Wijk aan Zee, Nordholland, Holandsko

Evropské cena obnovy vesnice za mimořádné výkony v jednotlivých oblastech rozvoje vesnice

Blankensee, Brandenburg, Německo

Gingst, Mecklenburg-Vorpommern, Německo

Gleinstätten, Steiermark, Rakousko

Zdzieszowice, Opolské vojvodství, Polsko

 

 

 

Ke stažení (v němčině):

Tisková zpráva

Přehled vyhodnocených obcí

Stručné odůvodnění ocenění