SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

22. září 2015

Krásná (Karlovarský kraj) vítězem 21. ročníku soutěže Vesnice roku

 

Jak stojí hodnocení komise, "Krásná je sídlo znovu samostatné od r. 1990 po odtržení od Aše. Je nejzápadnější obcí a přes svůj poválečný hendikep přesídlení směle soupeří s vnitrozemskými vesnicemi. Péče o obyvatele od mladých až po nejstarší je samozřejmostí pro občany i vedení obce. Areál mateřské školy, parčíky a hřiště jsou intenzivně užívány i návštěvníky z Aše. V obci nezapomínají na dřívější obyvatele a obnovili hřbitov zaniklé části obce. Intenzivní je spolupráce s bavorskými a saskými sousedy."

Výsledky celostátního kola byly vyhlášeny v sobotu 19. září 2015 v Luhačovicích v rámci Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Na jednom podiu se zde sešlo třináct vítězů krajských kol, kteří postoupili do celostátního kola z 210 přihlášených obcí z celé České republiky. Pět z nich si převzalo ocenění z rukou zástupců vyhlašovatelů soutěže, ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, ministra zemědělství Mariana Jurečky, místopředsedkyně Spolku pro obnovu venkova ČR a senátorky Veroniky Vrecionové a místopředsedy Svazu měst a obcí ČR Pavla Drahovzala. Druhé místo si odvezla obec Vysočina v Pardubickém kraji a bronzovou příčku obsadil Černotín z Olomouckého kraje. Hodnotící komise dále udělila Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče, a to městysi Vraný ze Středočeského kraje.

Zcela novým oceněním je od letošního roku "Vesnice roku 2015 – Cena veřejnosti“. Široká veřejnost měla možnost prostřednictvím internetového hlasování zvolit svého favorita v rámci celostátního kola. Nejvíce hlasů a historicky poprvé toto ocenění získala obec Babice ze Zlínského kraje. Všichni zástupci vyhlašovatelů se však jednohlasně shodují, že vítězem je každá obec ze "zlaté třináctky". Vedle toho všichni vítězní starostové považují za hlavní přínos soutěže Vesnice roku, že napomáhá především stmelování života a lidí v obci.

Foto: MMR