SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Demonstrace proti energetické koncepci 12. září v Praze

Odkaz na web, připravený Ekologickým právním servisem, na kterém se můžete ke koncepci vyjádřit. Pozvánku na demonstraci 12. 9. 2012 v 8:30 hodin před Úřadem vlády v Praze najdete zde. Stáhnout si můžete také aktuální návrh Energetické koncepce a věcně související Surovinové politikypřílohami.
 

ČlánekV Plzeňském kraji mají soutěž O nejúspěšnější školu

Dozvěděli jsme se to z Chanovic, kde při zahájení školního roku 3. září na nádvoří školy pan Ing. Tomáš Vlášek, ředitel Střediska služeb školám Plzeň, předal tamější základní škole jménem Krajského úřadu Plzeňského kraje ocenění za 3. místo v soutěži O nejúspěšnější školu v předmětových soutěžích ve školním roce 2011/2012 v kategorii Úplné základní školy. 2. místo obsadila Základní škola a mateřská škola Spálené Poříčí, okres Plzeň-jih a 1. místo Základní škola Chrást, okres Plzeň-město.
 

Soubor ke stažení19. biojarmark a dožínkové slavnosti v Praze 14. – 15. září

Ke stažení leták s pozvánkou na tradiční trhy a setkání ekozemědělců a certifikovaných bioprodejců v Toulcově dvoře.
 

Hospodaření obcí tématem nedělních Událostí České televize

Odkaz na web ČT, ze kterého si můžete přehrát reportáž z Událostí 2. září 2011. Celkem 84 českých a moravských obcí je předluženo. Ministerstvo financí proto chystá dluhovou brzdu – kdo se nebude snažit uvést komunální rozpočty do rovnováhy, dostane od státu méně. Podle náměstka ministra financí Jana Zikla ale většině rizikově hospodařících obcí nejčernější scénář hrozit nemusí, protože podstatná část těch dluhů vznikla kvůli předfinancování evropských projektů, takže v okamžiku, kdy projekt obec úspěšně dokončí, rizika pominou.

 

Soubor ke staženíKoncepce dokončení reformy veřejné správy v Senátu 11. září

Ke stažení pozvánka na seminář "Veřejná správa – součást života měst a obcí" 11. září 2012 v 9 hodin, připravený Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR. Účast doporučujeme zejména venkovským starostům, jejichž obcí se dokončení reformy v podobě Ministerstvem vnitra navrhovaného rušení stavebních úřadů a matrik může velmi bolestně dotknout (viz článek "Bude hůř...").
 

Soubor ke staženíVýstava Země Živitelka 30.8.-4.9.2012 v Českých Budějovicích

Čtvrtek 30. srpna

14:00 Pozemkové úpravy – šance venkova v období 2014+  (MZe – Ústřední pozemkový úřad ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR)

Pátek 31. srpna

11:00 Podpora rozvoje venkova v ČR (Spolek pro obnovu venkova ČR a MMR ve spolupráci s MZe)

19:00 Večer venkova (Celostátní síť pro venkov, Národní síť MAS ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR a Agrární komora ČR)

Pondělí 3. září

10:00 Venkov po roce 2014 aneb Komunitně vedený místní rozvoj (Národní síť MAS ČR ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR)

 

7. evropský rodinný kongres 29. srpna – 1. září 2012 v Trnavě

Odkaz na web 7. evropského rodinného kongresu na téma "Kultura a morálka rodiny v globalizované společnosti". Kongres se uskuteční u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na území Slovenska a 15. výročí založení Univerzity sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě. Na téma "Program obnovy rodiny Spolku pro obnovu venkova ČR" na něm vystoupí člen Spolku Ing. Mojmír Kovář.
 

Jak hlasovali senátoři pro RUD

Ve čtvrtek 16. srpna 2012 schválil Senát novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Z 66 přítomných senátorů a senátorek novelu podpořilo 58, proti byli 2 (Jiří Bis z ČSSD a Milan Pešák z ODS) a 6 se zdrželo hlasování. Jak jednotliví senátoři hlasovali, najdete v odkazu; informace o průběhu projednávání zákona v Parlamentu najdete zde.
 

Soubor ke staženíVenkov po roce 2014 aneb Komunitně vedený místní rozvoj 3. září

Ke stažení pozvánka na seminář, pořádaný Národní sítí Místních akčních skupin České republiky, o. s., ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR na agrosalonu ZEMĚ ŽIVITELKA 2012 v Českých Budějovicích.

 

Soubor ke staženíPozemkové úpravy – šance venkova v období 2014+ 30. srpna

Ke stažení pozvánka na seminář v rámci odborného doprovodného programu 39. ročníku mezinárodního agrosalonu ZEMĚ ŽIVITELKA 2012 v Českých Budějovicích, pořádaný Spolkem pro obnovu venkova ČR ve spolupráci s Ústředním pozemkovým úřadem MZe.

 

Soubor ke staženíKe stažení šesté číslo dvouměsíčníku VENKOV

V informačním periodiku Ministerstva zemědělství, zaměřeném na potravinářství, najdete:

-    Regionální potravina pro nejlepší výrobky

-    Národní program podpory potravin – KLASA

-    Priority Asociace soukromého zemědělství

-    Rozhovor s předsedou Potravinářské komory

-    Regionální značka oživila Prácheňsko

-    Příkladné projekty PRV v potravinářství

-    Ekologické hospodaření na Dvorském statku

Periodikum, které vychází také v tištěné podobě, lze stáhnout na adresách www.eagri.cz/venkov a www.denik.obce.cz.

 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV ČR a NS MAS ČR - 8/2012

V 8. čísle roku 2012 si například můžete přečíst:
- Nové spravedlivější rozdělování daní přinese lepší obnovu a rozvoj obcí. Obce získají 12 miliard navíc. V roce 2013 to má být 130 miliard. 9 tisíc korun na obyvatele
- Všechno je liberální a povolené. Kromě toho, když máte konzervativní názor. Rodina očima děkana Josefa Pelce, faráře v Uherském Brodě
- Národní konference Venkov 2012: hledání identity a cesty k udržitelnosti venkova
- Soutěž „O nejlepší obecní a městský zpravodaj“: Z 388 přihlášek vyhrály Bílovice nad Svitavou a město Most
- Evropská komise obnovila proplácení dotací. Do některých programů však dotace z Bruselu dál nepotečou
Prostorový prohlížeč:
http://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_8-2012

 

ČlánekPrezentace ze setkání ve Vlašimi 14. a 15. června 2012

Ke stažení prezentace z 10. celostátního setkání obcí, škol obnovy venkova a podobných vzdělávacích institucí a aktivit, uspořádaného o.s. Podblanicko ve spolupráci se SPOV Středočeského kraje.
 

Velká Javorina v neděli 29. července

Pozvánka na letošní slavnost česko-slovenské vzájemnosti v Bílých Karpatech.
 

Xcamp 21. – 28. července ve Smilovicích

Odkaz na web včera zahájeného tradičního křesťanského letního tábora v Moravskoslezském kraji. Týdenní tábor s bohatým duchovním a kulturním programem navazuje na setkávání křesťanské mládeže v Oldřichovicích (1969) a Tošanovicích (1989-2000). Od roku 2001 se realizuje v rámci česko-polské spolupráce v euroregionu Těšínské Slezsko v obci Smilovice, v roce 2007 poprvé pod názvem XcamP.