SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV ČR a NS MAS ČR - 9/2012

V 9. čísle roku 2012 si například můžete přečíst:
- Vítěze soutěže Vesnice roku 2012 vyhlásí ministr opět v Luhačovicích
- Národní síť MAS podepsala memorandum Venkov jako místo pro rozvoj podnikání
- Na Zemi živitelce 2012 se aktéři venkova a MAS prezentovali nově v pavilonu „Z“
- Konference Venkov 2012 bude „na hranici“ států i období. Pojede se také do Rakouska. Rozhovor se Zuzanou Guthovou, manažerkou MAS Sdružení Růže
- Pracovní skupina Spolku vydala pro starosty obcí manuál k Programu obnovy rodiny
- Ministerstvo zemědělství a obchodníci chtějí posílit vztah spotřebitelů k potravinám z jejich regionu
Prostorový prohlížeč:
http://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_9-2012

 

Venkov po roce 2014 aneb Komunitně vedený místní rozvoj

Ke stažení prezentace ze semináře Národní sítě MAS ČR 3. 9. 2012 na Výstavišti v Českých Budějovicích.
 

ČlánekChat "Rodina a prostředí pro život" v úterý 18. září 2012 v 9 hodin

Po prázdninách opět zahajujeme pravidelné diskusní chaty, na kterých se setkáváme každé třetí úterý v měsíci v 9 hodin dopoledne. Diskutovat můžete ze svého počítače v klidu své kanceláře nebo domova. Diskuse se nebude dotýkat jen "prostředí" (např. jeho společenské nebo enviromentální stránky), dotkne se také morálky, etiky a rodiny jako základu pro šťastný a smysluplný život. Účast přislíbili matka sedmi synů MUDr. Anna Kováčová-Habovštiaková, dětská psychiatřička a členka Světového hnutí matek, Libuše Pavelková, viceprezidentka Academia Via Familia o.s. a Mgr. Josef Záboj, vedoucí Centra pro rodinný život Olomouc. Na chat vstoupíte zde.
 

ČlánekExkurze do Rakouska 17. – 19. září: Štěstí přeje připraveným – proč je dobré mít vlastní energetickou koncepci

V rámci vzdělávacího projektu, zaměřeného na lokální energetickou soběstačnost, jehož partnerem je Spolek pro obnovu venkova, se mohou představitelé obcí, mikroregionů, místních akčních skupin a místní aktivisté zúčastnit exkurze do regionu Waldviertler Kernland. Program, strava a ubytování v Rakousku jsou hrazeny z prostředků projektu, účastníci si vlastními prostředky zajistí dopravu. Více informací poskytne, přihlášky přijímá a případnou spolupráci při zajištění dopravy koordinuje Liga ekologických alternativ - Karel Merhaut, tel. 723 573 738, mail: lea@ecn.cz.
 

Demonstrace proti energetické koncepci 12. září v Praze

Odkaz na web, připravený Ekologickým právním servisem, na kterém se můžete ke koncepci vyjádřit. Pozvánku na demonstraci 12. 9. 2012 v 8:30 hodin před Úřadem vlády v Praze najdete zde. Stáhnout si můžete také aktuální návrh Energetické koncepce a věcně související Surovinové politikypřílohami.
 

ČlánekV Plzeňském kraji mají soutěž O nejúspěšnější školu

Dozvěděli jsme se to z Chanovic, kde při zahájení školního roku 3. září na nádvoří školy pan Ing. Tomáš Vlášek, ředitel Střediska služeb školám Plzeň, předal tamější základní škole jménem Krajského úřadu Plzeňského kraje ocenění za 3. místo v soutěži O nejúspěšnější školu v předmětových soutěžích ve školním roce 2011/2012 v kategorii Úplné základní školy. 2. místo obsadila Základní škola a mateřská škola Spálené Poříčí, okres Plzeň-jih a 1. místo Základní škola Chrást, okres Plzeň-město.
 

Soubor ke stažení19. biojarmark a dožínkové slavnosti v Praze 14. – 15. září

Ke stažení leták s pozvánkou na tradiční trhy a setkání ekozemědělců a certifikovaných bioprodejců v Toulcově dvoře.
 

Hospodaření obcí tématem nedělních Událostí České televize

Odkaz na web ČT, ze kterého si můžete přehrát reportáž z Událostí 2. září 2011. Celkem 84 českých a moravských obcí je předluženo. Ministerstvo financí proto chystá dluhovou brzdu – kdo se nebude snažit uvést komunální rozpočty do rovnováhy, dostane od státu méně. Podle náměstka ministra financí Jana Zikla ale většině rizikově hospodařících obcí nejčernější scénář hrozit nemusí, protože podstatná část těch dluhů vznikla kvůli předfinancování evropských projektů, takže v okamžiku, kdy projekt obec úspěšně dokončí, rizika pominou.

 

Soubor ke staženíKoncepce dokončení reformy veřejné správy v Senátu 11. září

Ke stažení pozvánka na seminář "Veřejná správa – součást života měst a obcí" 11. září 2012 v 9 hodin, připravený Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR. Účast doporučujeme zejména venkovským starostům, jejichž obcí se dokončení reformy v podobě Ministerstvem vnitra navrhovaného rušení stavebních úřadů a matrik může velmi bolestně dotknout (viz článek "Bude hůř...").
 

Soubor ke staženíVýstava Země Živitelka 30.8.-4.9.2012 v Českých Budějovicích

Čtvrtek 30. srpna

14:00 Pozemkové úpravy – šance venkova v období 2014+  (MZe – Ústřední pozemkový úřad ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR)

Pátek 31. srpna

11:00 Podpora rozvoje venkova v ČR (Spolek pro obnovu venkova ČR a MMR ve spolupráci s MZe)

19:00 Večer venkova (Celostátní síť pro venkov, Národní síť MAS ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR a Agrární komora ČR)

Pondělí 3. září

10:00 Venkov po roce 2014 aneb Komunitně vedený místní rozvoj (Národní síť MAS ČR ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR)

 

7. evropský rodinný kongres 29. srpna – 1. září 2012 v Trnavě

Odkaz na web 7. evropského rodinného kongresu na téma "Kultura a morálka rodiny v globalizované společnosti". Kongres se uskuteční u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na území Slovenska a 15. výročí založení Univerzity sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě. Na téma "Program obnovy rodiny Spolku pro obnovu venkova ČR" na něm vystoupí člen Spolku Ing. Mojmír Kovář.
 

Jak hlasovali senátoři pro RUD

Ve čtvrtek 16. srpna 2012 schválil Senát novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Z 66 přítomných senátorů a senátorek novelu podpořilo 58, proti byli 2 (Jiří Bis z ČSSD a Milan Pešák z ODS) a 6 se zdrželo hlasování. Jak jednotliví senátoři hlasovali, najdete v odkazu; informace o průběhu projednávání zákona v Parlamentu najdete zde.
 

Soubor ke staženíVenkov po roce 2014 aneb Komunitně vedený místní rozvoj 3. září

Ke stažení pozvánka na seminář, pořádaný Národní sítí Místních akčních skupin České republiky, o. s., ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR na agrosalonu ZEMĚ ŽIVITELKA 2012 v Českých Budějovicích.

 

Soubor ke staženíPozemkové úpravy – šance venkova v období 2014+ 30. srpna

Ke stažení pozvánka na seminář v rámci odborného doprovodného programu 39. ročníku mezinárodního agrosalonu ZEMĚ ŽIVITELKA 2012 v Českých Budějovicích, pořádaný Spolkem pro obnovu venkova ČR ve spolupráci s Ústředním pozemkovým úřadem MZe.

 

Soubor ke staženíKe stažení šesté číslo dvouměsíčníku VENKOV

V informačním periodiku Ministerstva zemědělství, zaměřeném na potravinářství, najdete:

-    Regionální potravina pro nejlepší výrobky

-    Národní program podpory potravin – KLASA

-    Priority Asociace soukromého zemědělství

-    Rozhovor s předsedou Potravinářské komory

-    Regionální značka oživila Prácheňsko

-    Příkladné projekty PRV v potravinářství

-    Ekologické hospodaření na Dvorském statku

Periodikum, které vychází také v tištěné podobě, lze stáhnout na adresách www.eagri.cz/venkov a www.denik.obce.cz.