SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

ČlánekPředseda Spolku poděkoval premiérovi za vyřešení problému RUD

S předsedou vlády ČR Petrem Nečasem se v úterý 2. října 2012 setkal v Lichtenštejnském paláci v Praze předseda SPOV ČR Eduard Kavala.

 

Soubor ke staženíAktuální návrh OP pro období 2014-2020

Ke stažení materiál MMR, rozeslaný do vnějšího připomínkového řízení "Podklad pro přípravu Dohody o partnerství pro programové období 2014-2020 – Vymezení programů a další postup při přípravě České republiky pro efektivní čerpání fondů Společného strategického rámce". Materiál počítá s 10 operačními programy (OP): Program rozvoje venkova, Rybářství, Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Výzkum, vývoj a vzdělávání, Zaměstnanost, Doprava, Životní prostřední, Integrovaný regionální operační program, Praha – pól růstu ČR a Technická pomoc. Vedle toho jsou navrženy OP přeshraniční, nadnárodní a mezinárodní spolupráce.
 

Soubor ke staženíKe stažení sedmé číslo dvouměsíčníku VENKOV

Informační periodikum Ministerstva zemědělství je zaměřeno na témata:
- Země živitelka 2012
- Oranžová stuha 2012
- Evropská síť pro rozvoj venkova
- Zemědělský svaz ČR
- Realizované projekty zahraniční spolupráce
- Celostátní sítě pro venkov v sousedních zemích
Periodikum, které vychází také v tištěné podobě, lze stáhnout na adresách www.eagri.cz/venkov a www.denik.obce.cz.
 

ČlánekV Senátu byli odměněni držitelé Zelené a Oranžové stuhy SVR 2012

V pondělí 24. září 2012 se v prostorách Valdštejnského paláce Senátu sešli čerství držitelé krajských ocenění v kategoriích Oranžová stuha a Zelená stuha SVR 2012. Krátkou zdravici k nim pronesli zástupci všech spolupořadatelů, včetně SPOV ČR.
 

ČlánekChat "Rok 2012 - Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity" v úterý 16. října 2012 v 9 hodin

Diskutovat můžete ze svého počítače v klidu své kanceláře nebo domova. Účast přislíbili Ing. Marta Koucká z oddělení politiky sociálního začleňování MPSV, Ing. František Hadáček, ředitel sekce podpor a Jana Marešová ze Státního fondu rozvoje bydleníMgr. Štěpánka Beníčková, ředitelka SOUŽITÍ 2005, o.p.s., Mikulovice (okr. Jeseník), Ing. Zuzana Pěchotová, ředitelka o.s. Život 90 - Jihlava, Martin Staněk, místostarosta města Sezemice (okr. Pardubice), RNDr. Pavel Rusý, sociolog a zástupci konzultačních středisek virtuální univerzity třetího věku (www.e-senior.cz) Mgr. Jiří Beran, ředitel Základní školy a mateřské školy Višňové (okr. Znojmo), Eva Havlíčková, Hodina H, o.s. Pelhřimov, Šárka Chaloupková, Komunitní škola Suchohrdly (okr. Znojmo), Katka Janošková, Masarykova veřejná knihovna VsetínBožena Legátová, Základní škola Chanovice (okr. Klatovy), Ing. Miloš Procházka, Městský úřad Dačice (okr. Jindřichův Hradec), Naďa Vlčková, Základní škola a základní umělecká škola Zliv (okr. České Budějovice) a Vlastimil Vrátník, středisko Ždírec - o.s. Aktivios (okr. Plzeň-jih).

Na chat vstoupíte zde.

 

Soubor ke staženíZávěry VII. Fóra Venkovského parlamentu na Slovensku

Ke stažení závěry z jednání Vidieckeho parlamentu 22. – 23. září 2012 v Mošovcích.

 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV ČR a NS MAS ČR - 10/2012

V 10. čísle roku 2012 si například můžete přečíst:
- Vesnicí roku 2012 je jihočeská Řepice. K vítězství pomohli hasiči, děti i „babči“. Přinášíme rozhovory se zástupci tří nejúspěšnějších obcí a zhodnocení soutěže.
- Hodnocení místních akčních skupin 2012 potvrdilo trendy kvality, MAS se zlepšily. Na vrcholu žebříčku jsou čtyři moravské regiony. 90% MAS je v kategorii A nebo B
- Modlitba za domov na téma: „Spolupráce – klíč k rozvoji a udržitelnosti venkova“
- Plánovaná reforma veřejné správy ohrožuje fungování menších měst a obcí, znělo v Senátu
- Nepodpořené a nové MAS mohou získat peníze na rozjezd v novém opatření PRV
- Brusel opět obnovil přísun dotací

Prostorový prohlížeč:
http://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_10-2012

 

ČlánekStavební zákon: Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát

19. září 2012 přehlasovala Poslanecká sněmovna 122 hlasy pozměňující návrh Senátu k novele stavebního zákona se zapracovanými připomínkami Spolku (Senát ho schválil výraznou většinou 63 z 66 přítomných senátorů a senátorek). Vládní koalici při hlasování pomohlo 17 poslanců ČSSD a 6 poslanců Věcí veřejných. K podpisu prezidentu půjde zákon ve znění původně schváleném Poslaneckou sněmovnou - ke stažení zde.

 

ČlánekPlánovaná reforma veřejné správy ohrožuje fungování menších měst a obcí

Účastníci semináře "Veřejná správa - součást života měst a obcí" 11. září 2012, který svolal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR, považují současný návrh "Koncepce dokončení reformy veřejné správy" za nepřipravený a ohrožující fungování veřejné správy zejména na menších městech a obcích. Negativní stanovisko k plošnému rušení stavebních úřadů na semináři shodně vyjádřili ve svých vystoupeních předseda SMO ČR Ing. Dan Jiránek, předseda SMS ČR Ing. Josef Bartoněk a Ing. arch. Jan Florian, člen předsednictva Spolku pro obnovu venkova ČR.
 

ČlánekZáznam chatu ze dne 18. 9. 2012 na téma "Rodina a prostředí pro život"

Hosty byli MUDr. Anna Kováčová-Habovštiaková, dětská psychiatřička a členka Světového hnutí matek, Libuše Pavelková, viceprezidentka Academia Via Familia o.s. a Mgr. Josef Záboj, vedoucí Centra pro rodinný život Olomouc. Příští diskusní chat o rodině bude na téma "Rok 2012 - Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity" třetí úterý v říjnu, tj. 16. 10. 2012, v 9 hodin dopoledne. 
 

ČlánekVesnice roku 2012 je jihočeská obec Řepice

Absolutním vítězem osmnáctého ročníku soutěže Vesnice roku se stala Řepice na Strakonicku v Jihočeském kraji. Na druhém místě skončila Tvarožná Lhota z Jihomoravského kraje a třetí stupínek obsadila obec Křižánky z Vysočiny. Putovní pohár Folklorního sdružení ČR získala obec Žlutava ze Zlínského kraje za nejvýraznější program dlouhodobé péče o místní lidové tradice. Koláčovou cenu sklidila Strážov z kraje Plzeňského za výborné dvojctihodné koláčky. Fotogalerie zde.
 

ČlánekSpolek se zúčastnil 39. ročníku výstavy Země živitelka 2012

Ve dnech 30. srpna až 4. září 2012 se Spolek pro obnovu venkova ČR zúčastnil výstavy Země živitelka 2012 v Českých Budějovicích. Jeho expozice byla umístěna v pavilonu "Z" – Pavilonu venkova. SPOV ČR sdílel výstavní prostory společně s Národní sítí Místních akčních skupin ČR a SR, Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Ministerstvem zemědělství ČR a Státním zemědělským intervenčním fondem. Spolek jako tradičně nabízel návštěvníkům informativní brožurky o své činnosti a publikace o průběhu a výsledcích jednotlivých ročníků soutěže Vesnice roku. Fotogalerie zde.
 

ČlánekÚčast na chatu k rodině v úterý 18. září v 9 hodin dopoledne

Prosíme o potvrzení účasti na zářijovém chatu. Pozvánku najdete v předchozím článku.
 

Výstava 10 let ENTENTE FLORALE v České republice v Klementinu

Srdečně vás zveme na výstavu, prezentující 10 let účasti českých sídel (vesnic a měst) v prestižní evropské soutěži Entente Florale Europe - Evropská kvetoucí sídla. Výstava otevřená slavnostní vernisáží 5. září v Praze v prostorách Výstavní chodby v přízemí a na Révovém nádvoří Národní knihovny ČR v Klementinu. Expozice zobrazující snímky z 10 vesnic a 10 měst, oceněných v této soutěži, dvou sídel, která usilují o přízeň v letošní soutěži, v knihovně zůstane do 12. října 2012.