SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Úplné pozastavení čerpání hrozí nově i ROPu Střední Čechy

Na tiskové konferenci 17. září to uvedl ministr pro místní rozvoj František Lukl. Problémy jsou natolik vážné, že Česko může v letošním roce přijít o 15 až 30 miliard eur. Navíc hrozí, že Evropská komise zcela pozastaví další regionální operační program – tentokrát ROP Střední Čechy.
 

Z evropských fondů proplaceno jen 57,4 % alokovaných prostředků

Bylo schváleno 44 430 projektů za 694,9 miliardy Kč. Česká republika se snaží vyjednat výjimku z pravidla n+2, což by umožnilo evropské prostředky, které má ČR přiděleny pro jednotlivá léta do roku 2013, čerpat až do roku 2015.
 

Podprogram Podpora obnovy a rozvoje venkova se změní

MMR ČR po roce znovu otevře dotační titul "Podpora obnovy drobných sakrálních staveb v obci". 115 milionů Kč plánuje pro dotace v rámci tohoto podprogramu. Minulá vláda chtěla podporu snížit na pouhých 65 milionů a už pro letošní rok zrušila dva dotační tituly. Nově se to má změnit, pro současnou vládu je podpora rozvoje venkova prioritou.
 

Soubor ke stažení14. svatováclavská slavnost v Bílce pod Milešovkou 28. září

Od 11 hodin procházka kolem Milešovky s odborným výkladem. Ve 14 hodin zahájí trubači slavnost s bohatým kulturním programem, pořádanou Občanským sdružením přátel Českého středohoří v Bílce a Občanským sdružením pro znovupostavení kapličky a obnovu návsi v Bílce (části obce Bořislav).
 

Soubor ke staženíJubilejní 20. ročník biojarmarku netradičně v Lucerně 19. a 20. září

v podobě BIOFESTU v samém centru Prahy! BIOFEST začíná již v pátek 19. 9. promítáním v kinokavárně Lucerna filmem o dvacetiletém vývoji biojarmarků a ekozemědělství. Podrobný program referátů, promítání, představení nejúspěšnějších farem a povídání najdete zde. Biojarmark s více než 50 stánky v pasáži i sále, módní přehlídky, biokosmetika, folklór, dětský koutek.
 

Jeseník nad Odrou (Moravskoslezský kraj) Vesnicí roku 2013

Na luhačovickém Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem ji 14. září odpoledne vyhlásil ministr pro místní rozvoj František Lukl. Druhé místo obsadila obec Holovousy (Královéhradecký kraj), třetí Dolní Újezd (Pardubický kraj). Koláčovou cenu si odnesla obec Vysoké pole (Zlínský kraj) a pohár Folklorního sdružení ČR obec Šakvice (Jihomoravský kraj). Výsledky krajských kol najdete zde.
 

ČlánekKnihovna roku 2013 bude vyhlášena 3. října 2013

v 11 hodin v Zrcadlové kapli Klementina v areálu Národní knihovny v Praze. Nejlepší knihovna vzejde z 13 knihoven vybraných v krajských kolech soutěže "Vesnice roku" nebo přímou nominací na MK. Vítězná knihovna získává vyšívanou stuhu a finanční ocenění (70.000 Kč). Další dvě knihovny obdrží čestné uznání Ministerstva kultury a činnost ostatních knihoven je oceněna diplomem Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR "Za vzorné vedení knihovny". Nominované knihovny najdete zde.

 

Soubor ke staženíDožínkový festival pro rodiny s dětmi, školy a školky 28. září

Pozvánka na festival ve Vysoké Libyni u Kralovic (cca 85 km západně od Prahy) na farmě rodiny Janků, pořádaný Asociací soukromého zemědělství ČR ve spolupráci se Švýcarským rolnickým svazem. Od 9:00 do 16:30 hod. paralelní odborný program zaměřený na rodinné farmy. Vice na webu Asociace.
 

Selská jízda na Václavském náměstí v Praze 27. září

Odkaz na web Asociace soukromého zemědělství. Selská jízda bude součástí Svatováclavských slavností v předvečer svátku svatého Václava od 17 do 18 hodin.

 

Soubor ke staženíMÁ VLAST cestami proměn 2014 – přihlášky obcí do 30.11.2013

Ke stažení leták s informacemi, jak se mohou kraje, města a obce přihlásit k účasti na prestižní putovní výstavě, zahajované tradičně druhou májovou sobotu, tj. 10. května 2014, na staroslavném Vyšehradě.
 

Má vlast cestami proměn – exkurze Ústeckým krajem 9.–11.10.2013

Má vlast cestami proměn – exkurze Ústeckým krajem 9.–11.10.2013xxx

Odkaz na webové stránky putovní výstavy Má vlast, již 5 let pořádané Asociací Entente Florale CZ ve spolupráci s jednotlivými kraji a dalšími organizacemi, mezi nimi také Spolkem pro obnovu venkova ČR. Letos je partnerem Ústecký kraj, ve kterém můžete navštívit opravené kostely, zámky, tvrze, rekultivované parky a rekonstruovaná centra obcí a měst.

Odjezd 9. 10. Praha – Hlavní nádraží, další nástupní místo Ústí n. Labem, návrat 11. 10. tamtéž.

Společně navštívíme: Korozluky, Libouchec, Děčín, Ústí nad Labem, Benešov nad Ploučnicí, Doubice, Šluknov, Lipovou, Vědomice, Chodouny-Lounky, Brozany, Jimlín, Žatec, Mašťov, Kadaň, Březno a Obrnici.

Orientační cena 3 500,- Kč bez DPH.

 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV ČR a NS MAS ČR - 9/2013

V 9. čísle roku 2013 si například můžete přečíst:
- Vesnice roku 2013: Která ze třináctky finalistů to bude? Dozvíme se 14. září v Luhačovicích
- Národní konference Venkov 2013 se v Hranicích zaměří na nastavení eurodotací v příštím období
- Zemědělské veletrhy Země živitelka a Agrokomplex oslavily 40 let. Nechyběli ani aktéři venkova z MAS
- Každý účastník by se měl obohatit v rozšiřování obzorů a myslet víc na ostatní sektory v regionu. Rozhovor s ředitelem Národní konference VENKOV 2013 Františkem Kopeckým
- Výbor Národní sítě MAS v Českých Budějovicích jednal o nejisté sezoně zaměstnanců v roce 2014
- Ministr Toman: Zemědělství by mělo být letos v zisku kolem 14 miliard
Prostorový prohlížeč: http://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_9-2013
 

Aktuální návrhy Operačních programů 2014-2020

ke stažení na stránkách Národní sítě MAS ČR, její zástupci v řídících výborech a pracovních skupinách jednotlivých OP
 

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2013

O volbách, termínech, volebních preferencích a prognózách v průběžně aktualizovaném článku na stránkách webové encyklopedie Wikipedie.
 

Členské státy mají podle EU přidat v boji s nezaměstnaností

Nezaměstnanost v EU, zejména mladých lidí, v meziročním srovnání stoupá. Evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění vyzývá členské státy, aby v boji proti ní "přidali do kroku".