SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Soubor ke stažení14. října 2014 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR špičková mezinárodní konference "Rodina v 21. století - vyhlídky, problémy, řešení"

Na konferenci Občanského institutu, uspořádané pod záštitou poslanců v roce 20. výročí vyhlášení Světového dne rodiny, vystoupí např. Gabriele Kuby z Německa, prezident FAFCE (Federace katolických rodinných svazů v Evropě) a poslankyně Evropského parlamentu Anna Záborská. Začátek v 9:30 hodin, nutná registrace na http://www.upf.cz.
 

Rada vlády pro veřejnou správu

Vláda ČR zřídila usnesením ze dne 27. srpna 2014 č. 680 Radu vlády pro veřejnou správu jako odborný poradní orgán vlády pro oblast veřejné správy a schválila Strategický rámec rozvoje veřejné správy České republiky pro období 2014 - 2020. Členem je zástupce Spolku pro obnovu venkova ČR, Spolek má zastoupení i v Řídících výborech pro jednotlivé oblasti veřejné správy. Informace o Radě a jejím jednání najdete po kliknutí na poslední položku v první části levého sloupce tohoto webu.
 

Článek25 poslanců napříč politickým spektrem předložilo novelu zákona o registrovaném partnerství

Předkladatelé jsou kromě hospodářského, kontrolního, rozpočtového a volebního výboru zastoupeni ve všech výborech Poslanecké sněmovny. V rozhodujícím Výboru pro sociální politiku je 6 předkladatelů, ve Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a Výboru pro zdravotnictví po 5 předkladatelích a v Ústavně právní výboru 4 předkladatelé. Novela, která podporuje stejnopohlavní "rodičovství" má umožnit registrované osobě osvojení dítěte svého partnera.

 

ČlánekSněmovna setrvala na svém návrhu zákona o dětské skupině

PS Parlamentu ČR 23. září 2014 napříč politickým spektrem odmítla pozměňující návrhy Senátu. Senátní návrh podpořila TOP09-S, KDU-ČSL, 18 poslanců ČSSD, 5 poslanců hnutí ANO a 5 poslanců hnutí Úsvit. Poslanecký návrh, který půjde k podpisu prezidenta je k dispozici zde.

 

Kateřinice ze Vsetínska jsou Vesnicí roku 2014

Odkaz na web ČT. Letošního 20. ročníku soutěže se zúčastnilo 306 obcí, o 33 více než loni. Na druhém místě je Ořechov na Žďársku a na třetím Nová Hradečná na Olomoucku. Vítěz byl vyhlášen v sobotu 20. září 2014 na Mezinárodním dětském folklorním festivalu Písní a tancem v Luhačovicích na Zlínsku.

 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova 8-9_2014

V 8/9 čísle roku 2014 si například můžete přečíst: - Vyjednávání po třech letech skončilo, Česko se dohodlo s Bruselem - „Je čas začít připravovat projekty – příležitosti jsou za dveřmi“. Prezentace ze semináře SPOV na Zemi živitelce - Národní konference Venkov 2014 je otevřena pro všechny příznivce venkova dokořán. Rozhovor s výkonným tajemníkem SPOV ČR Stanislavem Rampasem - Národní síť MAS podpořila vznik nového Venkovského parlamentu - SMS bude řešit projekt nové spolupráce obcí prostřednictvím MAS. Projekt Rok v obci zase pomůže starostům „vládnout“ - Od počátku programového období bylo již schváleno přes 53 tisíc projektů Prostorový prohlížeč: http://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_8-9_2014
 

Soubor ke stažení16. - 17. října 2014: Proměny historické architektury venkova

Seminář pořádají Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově a Omnium z.s. ve spolupráci s Ústavem památkové péče FA ČVUT v jízdárně Hejtmánkovice, Broumov. Vstupné 250 Kč, studenti zdarma. Semináři předchází studentský workshop v Křinicích ve dnech 14.-15. října.

 

Soubor ke staženíPokyny ke komunitně vedenému místnímu rozvoji určené místním aktérům

Ke stažení oficiální překlad publikace "Guidance on Community-Led Local development for Local Actors" neboli "Evropská kuchařka pro místní aktéry". Stáhnout si ji můžete také na webu NS MAS ČR nebo z webu Evropské komise. Pokyny mají doporučující charakter, nejsou právně závazné a je třeba je číst s přihlédnutím k vnitrostátnímu právnímu rámci.

 

Soubor ke stažení2. října: Cíle energetické účinnosti – cesta správným směrem?

Debata na toto téma za účasti zástupců institucí EU, státní správy, soukromého a neziskového sektoru se uskuteční ve čtvrtek 2. října 2014 od 16 do 18 hod. v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1. Z letošního hodnocení EU vyplývá doporučení pro ČR "zintenzivnit snahy o zvýšení energetické účinnosti v ekonomice". V případě zájmu o účast se registrujte do 1. října 2014 zde nebo emailem na prague@cebre.cz.

 

Vítěz Vesnice roku 2014 bude vyhlášen v sobotu 20. září

po 16 hodině na festivalu Písní a tancem Luhačovice 2014. Hodnotitelská komise, která v Luhačovicích uzavře svou činnost, vybírá ze 13 obcí - krajských vítězů: Dolní Žandov (okr. Cheb), Dříteč (okr. Pardubice), Kateřince (okr. Vsetín), Kněžice (okr. Nymburk), Kostelec (okr. Tachov),  Nová Hradečná (okr. Olomouc), Ořechov (okr. Žďár nad Sázavou), Rádlo (okr. Jablonec n. N.), Růžová  (okr. Děčín), Světice (okr. Hradec Králové), Třanovice (okr. Frýdek-Místek), Úsilné (okr. České Budějovice) a Vrbice (okr. Břeclav).
 

ČlánekNová evropská komise před grilováním

Evropská komise je vybírána na pětileté funkční období a každý komisař musí projít náročným schvalovacím procesem před Evropským parlamentem, tzv. grilováním. Evropská komise je pak Evropským parlamentem schvalována jako celek.  Prohlédněte si fotografie a zodpovědnost jednotlivých členů komise.
 

Petici za výuku mravní výchovy podepsalo 840 občanů

Iniciátorem petice za výuku mravní výchovy na základních školách v podobě dvou volitelných předmětů – etiky a náboženství je Eva Čápová ze Společenství matek. Na stránkách Life News Slowakia je k dispozici video s rozhovorem s paní Gabrielou Kuby, která pregnantně vysvětluje úskalí současné "genderové" ideologie.
 

Soubor ke stažení23. září: Nástroje aktivní seniorské politiky v přeshraničním kontextu

Na konferenci od 9:30 v kongresovém sále Krajského úřadu Vysočina v Jihlavě, uspořádané v rámci spolupráce Kraje Vysočina se zemí Dolní Rakousko, se můžete přihlásit nejpozději do středy 17. 9. 2014. ne adrese krizova.t@kr-vysocina.cz.
 

Ke stažení a inspiraci koncepty strategií většiny MAS

zpracovaných s podporou OP Technická pomoc najdete na stránkách MMR - Pracovní skupiny pro udržitelný rozvoj, kde je pro tyto strategie vytvořen speciální prostor. Po otevření vyhledáte stránku dané MAS, kde je vlevo dole ke stažení strategie v PDF.