SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV a NS MAS – 3/2017

V 3. čísle roku 2017 si například můžete přečíst:
- Vyhlášen 23. ročník soutěže Vesnice roku 2017
- Seminář RUD ve sněmovně: Obce mají šanci na zvýšení rozpočtového určení daní
- Předsedkyně SPOV: Výzvou doby je řešit příjmy obcí, ale ne novými dotacemi
- Národní síť MAS ČR má nové vedení: předsedou je Jiří Krist z Opavska
- Rozčarování ze zpoždění nových operačních programů
- NKÚ: MZe neví, jaký přínos měly projekty na rozvoj venkova za 4 miliardy korun
- Vyjádření MZe ke zprávě NKÚ k PRV – metodě LEADER
- Strategie rozvoje Národní sítě MAS ČR do roku 2030
- Senátoři a zástupci samospráv chtějí zrušit část zákona o rozpočtové odpovědnosti. Obrátili se na Ústavní soud
- Zabraňme vylidňování! Stát by měl cíleně podporovat služby v území
- Malý venkov vymírá, podnikání v obcích zvoní hrana. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR pořádá kampaň Rok venkova
Prostorový prohlížeč:
https://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_3-2017
 

Soubor ke staženíOdešel Jan Malík,

dlouholetý předseda Spolku pro obnovu venkova Jihočeského kraje, neúnavný propagátor Programu obnovy venkova, a duše aktivit spojených s duchovní i fyzickou obnovou jihočeské vesnice. Zemřel ve středu 29. března 2017 ve věku 79 let. Rozloučíme se s ním 4. dubna ve 14 hod. při zádušní mši svaté v kostele Navštívení P. Marie v Borovanech.
 

Soubor ke staženíVelký jarní úklid proběhne v sobotu 8. dubna. Přidejte se!

Hlavní termín dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je sobota 8. dubna. Zúčastní se ho 1% našich spoluobčanů, což je pro letošek cílem organizátorů. Každopádně půjde o největší environmentálně zaměřenou akci v dějinách České republiky. Udělat dobrý skutek, nejen pro přírodu, ale i pro sousedy, pro své děti, pro čisté životní prostředí, pro svůj pocit odpovědnosti tak může opravdu každý.
 

Soubor ke staženíMotivační seminář Vesnice roku 4. dubna také ve Středočeském kraji

Celostátní síť pro venkov, Spolek pro obnovu venkova SK a Sdružení místních samospráv SK si Vás dovolují pozvat na motivační seminář k soutěži Vesnice roku 2017 v Cítově. Pořádání semináře, který bude motivovat obce k účasti v Soutěži Vesnice roku se ve Středočeském kraji již stalo tradicí. Vítáme názory a poznatky zástupců obcí, kteří v minulých letech okusili "vesnické soutěžení" a také těch, kteří do toho půjdou letos poprvé. Přijeďte se podívat, jste srdečně zváni. Přihlášky na spov.sk@seznam.cz nejpozději do 28. 3. 2017.
 

Soubor ke staženíAgroturistika v českých podmínkách

Ke stažení pozvánka na 3 semináře Celostátní sítě pro venkov na toto téma 11. dubna v Polovicích (okr. Přerov), 24. dubna v Březí (okr. Plzeň-jih) a 15. května v Podhradí (okr. Třebíč). Více na na www.zeraagency.eu v sekci KURZY, dále přes e-mail info@zeraagency.eu nebo na čísle 724082737.
 

Soubor ke staženíMotivační semináře soutěže Vesnice roku 2017

I v letošním roce vyhlašovatelé soutěže Vesnice roku pořádají motivační semináře pro obce, které si pohrávají s myšlenkou, nebo jsou již rozhodnuté, zúčastnit se soutěže Vesnice roku. Uskuteční se 30. března v Konstantinových Lázních (Plzeňský kraj), 31. března v Rudníku (Královéhradecký kraj), 6. dubna v Sebranicích (Pardubický kraj), 7. dubna v Kozojídkách (Jihomoravský kraj) a 13. dubna v Kašavě (Zlínský kraj). Jak na to se dozvíte přímo od představitelů oceněných obcí. Podrobnosti v pozvánce ke stažení.
 

Soubor ke staženíAgrární komora ČR si zvolila nové vedení

Ke stažení tisková zpráva o XXV. sněmu Agrární komory ČR 16. 3. 2017 v Olomouci. Najdete v ní stručnou charakteristiku vystoupení hlavních hostů, nového prezidenta Zdeňka Jandejska a jména nových víceprezidentů. Zdeněk Jandejsek (62 let) je členem představenstva AK ČR od roku 2015, v zemědělství působí 39 let, od roku 1991 jako ředitel Rabbit Trhový Štěpánov, společnosti zabývající se zpracováním kuřecího a králičího masa s vlastní maloobchodní sítí, skladováním a dalším prodejem.
 

Soubor ke staženíUsnesení XXV. sněmu Agrární komory ČR

Na XXV. sněmu Agrární komory České republiky, který se konal 16. března 2017 za účasti ministra zemědělství Mariana Jurečky, představitelů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR, byl do pozice prezidenta AK ČR zvolen Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc. Dosavadní prezident Miroslav Toman, kterému skončil mandát, již dříve oznámil, že kandidovat nebude. Sněm ve svém usnesení (ke stažení) m. j. požádal ministra zemědělství, aby podpořil realizaci 7 národních priorit Agrární komory ČR. Více informací na www.agrocr.cz.
 

Soubor ke staženíDesatero Asociace soukromého zemědělství ČR

schválené na jarním zasedání Rady Asociace, které se uskutečnilo minulý týden v Táboře. Navrhlo jej předsednictvo Asociace na základě více než 25leté zkušenosti svých členů při obnově, rozvoji a předávání rodinného hospodaření. Ve volebním roce 2017 Asociace postupně podrobněji představí jednotlivá témata. Materiál může posloužit nejen k pochopení nezastupitelné role sedláků na venkově v širších souvislostech, ale i jako základ vlastní představy o zemědělství a venkovu bez populismu a s potenciálem řešit podstatu problémů pro jednotlivé politické strany.
 

FotogalerieNa 47. Dni malých obcí vyhlášena soutěž Vesnice roku 2017

V úterý 7.března 2017 se konala odborná konference určená starostkám, starostům a ostatním zástupcům měst a obcí, kteří mají možnost setkat se zde s představiteli ministerstev, SPOV ČR, SMO ČR, SMS ČR a získat aktuální informace o  dění ve veřejné správě zejména z oblasti financování, dopravní obslužnosti, dotační politiky a dalších. Na DMO také byly podepsány podmínky soutěže Vesnice roku 2017 v Programu obnovy venkova mezi zástupci SPOV ČR, MMR ČR, MZe ČR a SMO ČR. Více informací na http://www.vesniceroku.cz, o přihlášení v sekci "přihláška" – termín do 28. 4. 2017.
 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV a NS MAS – 2/2017

V 2. čísle roku 2017 si můžete přečíst:
- K revolučním změnám se nechystám. Chci navázat na Eduarda Kavalu, říká nová předsedkyně Spolku Veronika Vrecionová
- Jak dále v problematice služeb ve venkovském prostoru
- Spolek jednal s partnery ze SMO a SMS o strategii prosazování navýšení RUD pro obce
- MAS mohly začít konečně - po čtyřech letech příprav strategie a po roce od podání žádostí na jejich podporu - vyhlašovat první výzvy pro žadatele
- Výbor NS MAS o financování organizace, připomínkování problémů s dotačními programy 2014-2020, ale i nastolování vize 2030
- Obce odmítají zákon o rozpočtové odpovědnosti! Je protiústavní a může ochromit fungování samospráv
- K návrhu zákona o sociálním bydlení: Místo povinnosti dobrovolné zapojení obcí
- Výzkumné centrum Univerzity Karlovy RURAL pořádalo seminář Venkov 2017
Příště:
- Vyhlášení soutěže Vesnice roku 2017
- Rozpočtové určení daní ve sněmovně
- Jak dopadla valná hromada Národní sítě MAS
Prostorový prohlížeč:
https://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_2-2017
 

Soubor ke staženíLetos nejdůležitější seminář v úterý 7. března od 14 hodin v PS Parlamentu ČR v Praze "Proč je nutné posílit RUD měst a obcí"

se uskuteční pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Hamáčka. Přizvěte další starosty, Vaše poslance, senátory a občany, aby podpořili finanční autonomii obcí, aktuálně zákonné předlohy ke zvýšení podílu obcí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty na 23,58 %, o který byly v roce 2012 ochuzeny. Ke stažení pozvánka, přihlášky pošlete do 6. března na adresu: spov.veronika@seznam.cz.
 

Soubor ke staženíJak dále v problematice služeb ve venkovském prostoru

Ke stažení závěry ze setkání v Bělotíně 16. února 2017 - funkce a cíle dotací a rámcová doporučení ke snižování nákladovosti, koncentraci placených služeb, podpoře pro nové formy obchodní obslužnosti, ke směrování investic, pro využití místních zdrojů a sousedské výpomoci.
 

Ohromí 800letá lípa u Horního Bradla Evropu? Hlasujte pro dva stromy do 28. února!

Traduje se, že láska partnerů, kteří se pod lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí. Lípa v Lipce (Pardubický kraj) s obvodem 9 metrů je vážným uchazečem o vítězství prestižní soutěže Environmental Partnership Association (uskupení šesti nadací z Bulharska, České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska, které podporují projekty zaměřené na ochranu životního prostředí a aktivizaci místních komunit). Českou republiku v ní reprezentuje Nadace partnerství, která v roce 2002 založila tradici ankety Strom roku, jejíž model pak převzaly další Evropské země. Nadace také podporuje zapojování veřejnosti do výsadeb stromů, vytváření kvalitních veřejných prostranství, zklidňování dopravy i šetrnou turistiku a cyklistiku.
 

Seznam.cz 18. 2. 2017: Nový Hrozenkov vyměnila za Dubaj. Mladí opouštějí rodné obce, chtějí víc

Odkaz na reportáže zpráv webu Seznam.cz z Nového Hrozenkova a nad studií Svazu obchodu a cestovního ruchu, která potvrdila, že pokračuje odchod mladých a vzdělaných do měst. Ve studiu Seznamu tuto situaci komentovali Mgr. Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka sekretariátu Svazu obchodu a cestovního ruchu a geograf Radim Perlín z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Podle něj k dramatickému poklesu obyvatel nedochází, v obcích do 3000 obyvatel počet obyvatel vcelku naopak roste. Do diskuse se zapojili také Veronika Vrecionová, předsedkyně SPOV ČR a Zdenek Mihalco z Nadace VIA.