SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Podpora rodin s více dětmi je naprosto zásadní úkol

Lidé očekávají, že KDU-ČSL by měla vědět co je rodina. Neřešíme prvotní příčiny – rozpad rodin a s tím související snížení porodnosti, které nám nemůže zajistit ani budoucnost. Vymíráme, ale neřešíme to. Podpora rodin s více dětmi je naprosto zásadní úkol. Vynaložené prostředky nejsou ztrátou, ale investicí do budoucnosti státu. České děti se nejvíce bojí rozchodu rodičů… Najděte si čas na shlédnutí projevu Jiřího Čunka na sjezdu KDU-ČSL 27. května 2017 na YouTube.
 

Sjezd KDU-ČSL: Nižší daně pro rodiny s více dětmi

Přihlásí se k podpoře vícečetné přirozené rodiny i ostatní strany?
 

Soubor ke staženíPozměňovací návrhy ve 2. čtení novely zákona o RUD

Ke stažení pozměňovací návrh Andreje Babiše, přednesený poslancem Romanem Kubíčkem (ANO). Akceptuje Libereckým krajem navrhované navýšení podílu obcí na DPH z 21,4 na 23,58 % (nároky na státní rozpočet 8,5 mld. Kč). Oproti pozměňovacímu návrhu rozpočtového výboru, iniciovaného poslancem Vladislavem Vilímcem (ODS), navyšuje podíl na žáka základních a mateřských škol z původních 7 na 11 % na vrub snížení přepočítacího koeficientu pro velká města. Dva alternativní pozměňovací návrhy poslance Jaroslava Klašky (KDU-ČSL) se týkají využití části daní pro posílení Státního fondu dopravní infrastruktury. Najdete je v odkazu z předchozího článku. Stenozáznam z 2. čtení najdete na http://www.psp.cz/eknih/2013ps/stenprot/057schuz/s057172.htm.
 

Novela zákona o rozpočtovém určení daní

Varianta Libereckého kraje (sněmovní tisk 791), podporovaná SPOV ČR, SMS ČR a SMO ČR byla zařazena ve 2. čtení na současně probíhající 57. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (přerušena do úterý 23. května do 14 hodin) jako bod 59 pořadu jednání. Garanční Rozpočtový výbor doporučil Poslanecké sněmovně návrh schválit ve znění pozměňovacích návrhů, Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj jej doporučil schválit v předloženém znění.
 

Nečekané třetí dítě - napište premiérovi

Podpořte provokativní petici vzniklou na Národním pochodu pro život a rodinu 22. dubna t.r. K dnešnímu dni ji na internetu podpořilo jen 650 lidí. Můžete si ji také stáhnout a poslat poštou. Bude to státotvornější než volební boj, který sledujeme.
 

Soubor ke stažení5. června: Mezinárodní konference u příležitosti Světového dne životního prostředí v Praze

Ke stažení pozvánka na konferenci, která se uskuteční 5. 6. 2017 od 13:00 hod. v prostorách Evropské komise  - zastoupení v ČR Jungmannova 24, 110 21, Praha 1.
 

Soubor ke staženíJednání k obchodní obslužnosti v malých obcích v Bělotíně

Ke stažení závěry a doporučení z regionálního setkání 3. května 2017 v Bělotíně, týkající se situace ve službách, obchodní obslužnosti a regionální produkci.

 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV a NS MAS – 4/2017

V 4. čísle roku 2017 si například můžete přečíst:
- LeaderFEST 2017 v Hlinsku: mottem je „Venkov tradičně i nově“
- Výzva SPOV a SMS starostům: Požádejme zákonodárce o zvýšení RUD!
- Povinnost EET i pro hasičské plesy? Jasná odpověď od ministra financí Babiše spolkům zatím není
- SPOV v dubnu řešil RUD i zajištění národní konference Venkov
- Připravenost MAS na administraci CLLD z březnového jednání Národní stálé konference (NSK)
- Den spolupráce MAS v Praze: Hledání partnerů, rozmýšlení nových projektů, kritika pravidel
- Vláda schválila Strategický rámec Česká republika 2030
- Dluhová kalkulačka obcí na webu ministerstva financí
- Startují nové výzvy z OPŽP: Dalších 5 miliard na energetické úspory, protipovodňová opatření i nakládání s odpady
- MMR rozdělilo mezi obce v programu obnovy a rozvoje venkova téměř půl miliardy
- Ministerstvo zemědělcům přidalo půl miliardy. Díky tomu na dotace dosáhne i Agrofert
Prostorový prohlížeč:
https://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_4_2017
 

Když vám domů přijdou sebrat dítě. 15. května: Jak je to v Norsku?

Komentář Václava Klause ml. na www.Novinky.cz. Břitký a realistický pohled na věcný problém – vlamování se státu do biologických rodin. Český stát zabavil loni rodinám rekordních 3841 dětí. Jdeme Norskou cestou?? Vede se o tom ve společnosti diskuse? Nejsou to důležitější otázky než uječené moralizování a trapnost ústavních činitelů? Centrum pro občanské svobody chce tomuto tématu věnovat příští týden. Pokud chcete, zastavte se v pondělí 15. května od 20:00 hod. na veřejném promítání filmových dokumentů o norských rodinách rozvrácených státními zásahy. Bude to na ulici, letní kino před norskou ambasádou v Praze, Hellichova ulice.
 

Soubor ke staženíDo soutěže Vesnice roku 2017 se přihlásilo 212 obcí

Stáhnout si můžete jejich seznam. Nejpočetnější zastoupení má Pardubický kraj s 27 soutěžícími obcemi. V Moravskoslezském kraji naopak soutěží nejméně obcí, a to 8. Nejmenší soutěžící obcí jsou Kačlehy z Jihočeského kraje, které mají 86 obyvatel. Největším soutěžícím je město Lom z Ústeckého kraje, který má 3 770 obyvatel. Do prázdnin se uskuteční krajská kola. Vítěz a nositel titulu "Vesnice roku 2017" bude vyhlášen 16. září 2017 na Jarmarku venkova v Luhačovicích.
 

Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby 2.-28. května

Jde o iniciativu propojující projekt UNESCO "Týden uměleckého vzdělávání" a evropský projekt "Týden amatérského umění". Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, které působí v obou oblastech, zorganizovalo v České republice v roce 2013 jeho pilotní ročník, od té doby se za účasti mnoha partnerů vyhlašuje každoročně. Organizátoři nejrůznějších kulturních a vzdělávací akcí, realizovaných v tomto týdnu, je mohou přihlásit na www.amaterskatvorba.cz ke společné propagaci i zjištění rozsahu a pestrosti těchto aktivit, m.j. i na venkově.
 

Soubor ke stažení5. června: XVI. mezinárodní konference o rodinné politice v Senátu

Téma letošní konference se věnuje komunální rodinné politice, jejímu propojení s regionální a státní úrovní a odpovědnosti jednotlivých subjektů za naplňování jejích cílů. Pořadatelé letos zvolili poněkud jiný formát konference a zařadili dvě panelové diskuse, kde poskytli prostor hostům, kteří se komunální rodinnou politikou prakticky zabývají. Přihlásit se můžete na: https://goo.gl/forms/jtRlwGDbnrLQIUoK2
 

Městem pro byznys 2016 se stal Pelhřimov

Odkaz na stránky projektu společnosti společnosti Communa, zpracovatele marketingových projektů malých a středních podnikatelů, měst a obcí. Jeho partnerem je Svaz měst a obcí ČR. Pelhřimov se na první místo vyhoupl především díky vysokému podílu podnikatelů, nízké úrovni dlouhodobé nezaměstnanosti, nízkým nákladům na dluhovou službu a úspěšnému čerpání dotací z EU. Cenu Energetický starosta roku za mimořádné osobní angažmá v oblasti hospodaření s energií nad rámec zákonných povinností obdržel starosta Moravské Třebové Miloš Izák.

 

Soubor ke staženíStrategický rámec Česká republika 2030 schválen vládou

Ke stažení materiál, který schválila vláda ČR 19. dubna 2017 usnesením č. 292. Uložila m.j. členům vlády vycházet z něj při zpracování a aktualizaci strategických dokumentů a předsedovi vlády předložit vládě do 30. listopadu 2017 implementační dokument Strategického rámce. Tiskovou konferenci můžete shlédnout na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/217411058280419/. Ke strategickému rámci Úřad vlády spustil nový web: http://www.cr2030.cz/. Tento úřad koordinuje další ročník Evropského týdnu udržitelného rozvoje od 30. května do 5. června 2017 (http://www.tydenudrzitelnosti.cz/). Na webu je zveřejněn balíček pro novináře i loga (http://www.tydenudrzitelnosti.cz/faq/).

 

Soubor ke staženíPrahou prošel Národní pochod pro život a rodinu - apel premiérovi

V sobotu 22. dubna 2017 prošel centrem hlavního města již 17. ročník Národního pochodu pro život a rodinu. Udělil mu záštitu prezident republiky Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a Jan Wolf, radní hl. m. Prahy. Akci podpořila řada organizací a firem, např. České dráhy nebo Magistrát hl. m. Prahy. Ke stažení dopis premiéru Sobotkovi, který organizátoři jménem všech účastníků pochodu bezprostředně po akci zaslali. K němu se můžete připojit na webu http://hnutiprozivot.cz/zpravy/2641-necekane-treti-dite-tiskova-zprava.