SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Soubor ke stažení25. srpna 2017 České Budějovice: Podpora rozvoje venkova v ČR

Pozvánka na tradiční seminář v rámci doprovodného programu 44. ročníku výstavy Země živitelka, na kterém vystoupí představitelé MMR, MZe, SPOV ČR, SMS ČR a SMO ČR. Vstup do areálu Výstaviště České Budějovice je možný při předložení této pozvánky. Účast je nutno potvrdit do 21. srpna 2017 na e-mail: Miroslava.Ticha@mmr.cz.
 

Soubor ke stažení28. srpna 2017 České Budějovice: Stromy v krajině

Ke stažení pozvánka na seminář v rámci doprovodného programu 44. ročníku výstavy Země živitelka 2017, připravený Spolkem pro obnovu venkova ČR ve spolupráci s Celostátní sítí pro venkov - Tematickou pracovní skupinou "Ovocné stromy v krajině s vazbou na krátké dodavatelské řetězce".
 

KOMENTÁŘ: Evropské dotace – zlodějina od A do Z

Komentář Václava Klause ml. na www.Novinky.cz. Dva úhly pohledu na současnou situaci – jak si koledujeme o diktaturu a jak nás Evropa dotuje. Vraťte lidem tuhle zemi zpátky!
 

Soubor ke stažení23. - 24. listopadu 2017 Litoměřice: Energie, doprava a inovace (pro) města 21. století

Avizo 3. mezinárodní konference, pořádané městem Litoměřice ve spolupráci s evropským sdružením měst a obcí zaměřených na udržitelnou energetiku Energy Cities, Národní sítí Zdravých měst České republiky a Sdružením energetických manažerů měst a obcí. Je určena zejména zástupcům měst, obcí, regionů a jejich partnerům, kteří mají zájem o prosazování inovativních postupů v oblasti úspor energie, využití obnovitelných zdrojů a udržitelné dopravy na municipální úrovni. V září 2017 bude na webech pořadatelů zveřejněn podrobnější program konference a způsob registrace (podmínka účasti, účastnický poplatek se nevybírá). Info: tel. 773165574, jaroslav.klusak@litomerice.cz.
 

Podle EU je u nás čtvrt miliónu dětí z chudých rodin

Odkaz na článek redaktora Práva Jiřího Vavroně na www.novinky.cz. Podle jednotné evropské metodiky bylo v roce 2016 ohroženo chudobou 247 tisíc osob do 15 let. V Česku dnes žije přes 178 tisíc dětí v rodinách jen s jedním rodičem. Současně se odhaduje, že kolem 30 tisíc dětí má nějaké problémy s tím, že na ně jeden z rodičů neplatí alimenty.
 

Záznam příspěvků z XVI. mezinárodní konference o RP v Praze

Odkaz na webové stránky www.rodiny.cz, kde najdete odkaz na nahrávku příspěvků, které zazněly 5. června 2017 v Jednacím sále Senátu v Praze na XVI. konferenci o rodinné politice na téma Komunální rodinná politika jako partner státní rodinné politiky.
 

Farský: Sami dostaneme 7-10 procent

Odkaz na rozhovor Seznamu s poslancem, členem STAN Mgr. Janem Farským, někdejším úspěšným starostou Semil a novým volebním leaderem STAN.
 

Čunek: S Babišem spolupracovat lze; budoucnost státu je rodina

Odkaz na web Novinky.cz. Zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek v rozhovoru pro Právo o Andreji Babišovi, zrušení předvolební koalice se Starosty a nezávislými a podpoře rodiny.
 

Senát schválil 19. července 2017 novelu zákona o RUD

Odkaz na stenozáznam z jednání Senátu. Spolupráce Spolku pro obnovu venkova ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Svazu měst a obcí ČR s poslanci a senátory přinesla ovoce - po kladném projednání ve Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a Stálé komisi Senátu pro rozvoj venkova schválil Senát návrh zákona, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, ve znění pozdějších předpisů ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou. Návrh byl schválen 64 z 69 přítomných senátorů. 5 senátorů se zdrželo hlasování. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2018. Bude ještě předložen k podpisu prezidentu republiky.
 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV a NS MAS – 5/2017

V 5. čísle roku 2017 si například můžete přečíst:
- Komunální rozpočty posílí. Poslanci nakonec schválili zvýšení rozpočtového určení daní pro obce a města
- Spolek v květnu o zemědělství na venkově: Asociace soukromých zemědělců představila své desatero
- Dialog k problematice obchodní obslužnosti venkova
- V 23. ročníku Vesnice roku 2017 soutěží 213 obcí: Jsou známi první krajští vítězové
- LeaderFEST 2017 v Hlinsku aneb Venkov tradičně i nově
- NS MAS už deset let pomáhá rozvoji venkovských regionů
- Zpoždění operačních programů aneb úřady proti místnímu rozvoji
- Ministr Jurečka: Na náš venkov se musí vrátit služby a prodejny potravin
- Nedostatečný limit pro spolky k osvobození od EET
- Města a obce: Lidé třídí odpadu víc a s větším zájmem
- „Má vlast cestami proměn“ a klobouky rozzářily Vyšehrad
- NKÚ: Česko nezvládá čerpat eurodotace, unijní sedmiletka je přitom už v polovině
- MMR: Systém pro administraci dotací EU za 500 miliard nemůže být z podstaty ani primitivní, ani levný
Prostorový prohlížeč:
https://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_5-2017
 

ČlánekVzpomínka na Nechanickou aféru

V sobotu 1. 7. se zúčastnila předsedkyně SPOV ČR Veronika Vrecionová v Nechanicích vzpomínkového dne na tzv. Nechanickou aféru, která se před sedmdesáti lety stala předehrou únorového puče, po němž se komunisté krutě vypořádali nejen se členy Selských jízd, krojovaných jízdních banderií, jež byly vždy symbolem vlastenectví, svobody selského stavu, lásky k půdě a koním. Akci pořádal Janákův východočeský sbor Selských jízd Nechanice společně s Asociací soukromého zemědělství.

 

Soubor ke stažení18. července: Kulatý stůl k budoucnosti politiky soudržnosti po r. 2020

Ke stažení předběžný program. Cílem "kulatého stolu" na MMR je na širší platformě představit přínosy a dopady politiky soudržnosti, vliv geopolitických faktorů EU na budoucí směřování politiky soudržnosti a východiska možné pozice České republiky k její budoucí podobě. Součástí bude také debata nad finančním rámcem a strategickým (věcným) směřováním možné podpory v ČR. Přihlásit se můžete do 28. června 2017 na: http://strukturalni-fondy.cz/Temp/Kulaty-stul-k-budoucnosti-kohezni-politiky-po-r-2020.
 

Článek18. června: Den otců v Praze

Pozvánky na dvě akce:

1) Unie otců – Mezinárodní oslava Dne otců v 10 hodin na Václavském náměstí v Praze u sv. Václava

2) Ministerstva obrany ČR - DEN OTCŮ S ARMÁDOU ČR od 11 do 18 hodin v parku Ladronka v Praze 6
 

Novela zákona o RUD schválena 96 poslanci z 96 přítomných

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila 9. června 2017 ve třetím čtení návrh Zastupitelstva Libereckého kraje na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, ve znění pozdějších předpisů podle pozměňovacího návrhu rozpočtového výboru včetně posílení podílu škol podle návrhu poslance Vilímce (ODS) a přechodných opatření podle pozměňovacího návrhu poslance Babiše (ANO). Pozměňovací návrhy poslance Klašky (KDU-ČSL) sněmovna zamítla. Odkaz na stenografický záznam projednávání.
 

Soubor ke staženíPomůže procedura hlasování navýšení podílu obcí na RUD?

Ke stažení usnesení rozpočtového výboru PSP ČR ze dne 7. června 2017. Kromě legislativně technických úprav, které vyplývají z přednesených pozměňovacích návrhů, výbor doporučil úpravu přechodných ustanovení podle návrhu poslance Andreje Babiše (ANO). Podle navržené procedury bude ve třetím čtení hlasováno nejprve o změně čl. I návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, ve znění pozdějších předpisů, podle návrhu rozpočtového výboru. Pokud by návrh nebyl přijat, bude hlasováno o návrhu poslance Andreje Babiše, který při akceptaci navýšení podílu obcí na DPH z 21,4 na 23,58 % navrhuje vyšší podíl na žáka základních a mateřských škol. Naposledy bude hlasováno o pozměňovacích návrzích poslance Jaroslava Klašky (KDU-ČSL), k jejichž věcné podstatě výbor nepřijal žádné stanovisko.