SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

22. července 2016

26. července: Petice za dobrý zákon o NP Šumava v Senátu

V 10 hodin se v Zaháňském salonku uskuteční veřejné slyšení k petici, požadující ochranu divoké přírody na alespoň polovině rozlohy Národního parku Šumava. Petici podpořilo téměř 60 tisíc petentů včetně řady osobností veřejného života. V návaznosti na to se v hlavním sále Senátu ve 13 hodin uskuteční veřejně přístupný brífink.
 


Očekává se, že na brífinku vystoupí:

o    Prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu ČR, zpravodajka petice
o    Ing. Zbyněk Klose, starosta šumavské obce Kubova Huť
o    Jaroslav Neužil, člen Rady NP Šumava za podnikatele v turistickém ruchu
o    Prof. RNDr. Pavel Kindlmann, člen petičního výboru, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR
o    MVDr. Jaromír Bláha, člen petičního výboru, expert na ochranu přírody a lesů Hnutí DUHA
   

Kontext:

Poslanecká sněmovna projednává vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla péče o naše národní parky. Závěrečné hlasování se očekává v září, pak se novelou bude zabývat Senát.

Veřejnost, ekologické organizace i vědci žádají kvalitní ochranu divoké přírody v nejcennějších skvostech našeho přírodního dědictví. K veřejnému projednání petice v Senátu ČR přizval Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice členy petičního výboru, vědce, ředitele Správy NP Šumava, starosty šumavských obcí, hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje, zástupce šumavských podnikatelů i místních občanských iniciativ. Zpravodajkou petice jmenoval senátorku Evu Sykovou. Veřejné projednání petice Senátem ČR se uskuteční 26.7. od 10 do 13 hod v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce. Po veřejném projednání se uskuteční brífing s novináři v hlavním sále Senátu.

Petici podepsalo zatím celkem již 58 269 občanů. Z toho 48 339 tvoří podpisy předané na petičních arších. Dalších 9 930 osob, jejichž počet stále narůstá, podpořilo petici on-line na webu www.hnutiduha.cz/petice/. Je to za posledních deset let zdaleka nejvíce, kolik petice na ochranu přírody v nějakém místě měla.

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny navazuje na letité pokusy přijmout nový zákon o Národním parku Šumava. Navrhuje  ovšem  změnu pravidel péče o všechny národní parky, čímž stvrzuje jednotný standard ochrany těchto unikátních území. Návrh má řadu kladů i nedostatky. O naplnění požadavků petice, zejména kvalitní ochranu divoké přírody a ochrany harmonické krajiny národních parků proti další zástavbě usilují pozměňovací návrhy poslance Jiřího Junka (KDU-ČSL), které podpořil m.j. například bávalý ministr životního prostředí Ladislav Miko nebo předseda platformy Vědci pro Šumavy prof. RNDr. Jakub Hruška CSc. – viz http://www.hnutiduha.cz/aktualne/protichudne-poslanecke-navrhy-pro-narodni-parky-lepe-chranit-divocinu-vs-rozprodat-pozemky. Tyto návrhy mají zároveň obrovskou podporu veřejnosti.


Kontakty:

Eva Davidová
, tisková mluvčí Senátu, 732 142 954, davidovae@senat.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Těšíme se na setkání s Vámi a prosíme o předběžné potvrzení účasti na na brífinku elektronickou poštou na adresy davidovae@senat.cz  a jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Účast na veřejném slyšení je nutno potvrdit do 22. července 2016 na tel. č. 257 072 511 nebo e-mailové adrese borodacovah@senat.cz.